Mityba ir depresija.
Depresija sergantys asmenys dažnai prastai maitinasi ir suvartoja per mažai maisto medžiagų. Tačiau iki šiol nebuvo aišku, ar dieta ir maisto produktų bei maistinių medžiagų suvartojimas susijęs su rizika sirgti depresija sveikiems žmonėms.
Sveika mityba susijusi su mažesne rizika.
Tyrimo stebėjimo laikotarpiu sveiką mitybą sudarė daržovės, vaisiai, uogos, pilno grūdo prod., paukštiena, žuvis ir neriebus sūris ir ši mityba buvo susijusi su mažesniu depresijos simptomų pasireiškimu ir mažesne depresijos rizika stebėjimo metu
Didesnis folio rūgšties suvartojimas, taip pat buvo susijęs su mažesne depresijos rizika. Daržovės, vaisiai, uogos, nesmulkinti grūdai, mėsa-ir kepenys yra svarbiausi folio rūgšties maisto šaltiniai. Be to, didesnis kavos suvartojimas buvo netiesiogiai susijęs su sumažėjusia depresijos rizika.
Be to, tyrimo metu tris metus trukęs gyvenimo būdo pasikeitimas, nespecifiniu grupei būdu taip pat mažino depresijos pasireiškimo dažnį. O ir kūno masės sumažėjimas buvo susijęs su depresijos simptomų mažėjimu. Nesveikas maistas, cukrus ir perdirbti mėsos gaminiai gali didinti depresijos simptomų pasireiškimą.
Polinkis nesveikam maistui: dešrelėms, perdirbtos mėsos produktams, cukrui, kuris yra desertų ir užkandžių, saldžių gėrimų, dirbtinių maisto produktų sudėtyje, pyragams ir keptoms bei perdirbtoms bulvėms susijęs su padažnėjusiu sunkesnių depresijos simptomų atsiradimu.
Parengė gydytoja psichoterapeutė Kotryna Varevičienė